pátek 5. června 2009

Babočka bílé c

Samec



Samec



Kukla




Housenka





Polygonia c-album (Linnaeus, 1758) - babočka bílé c
Čeleď: Nymphalidae - babočkovití
Status: běžný druh

Popis: Rozpětí křídel 46-50 mm, zbarvení oranžové s černými skvrnami. Křídla jsou na okrajích hluboce vykrajovaná. Spodní strana křídel je šedo-hnědě zbarvena a na zadních křídlech můžeme vidět skvrnu ve tvaru písmene c. V létě se můžeme setkat se světleji zbarvenými jedinci, kteří jsou označováná jako forma Polygonia c-album f. hutchinsoni. Jsou to motýli druhé generace která nepřezimovala. Housenka je zbarvena do hnědo-černa s velkou bílou skvrnou na hřbetu. Jemně ochlupená s bílými výrustky.

Možná záměna: S našimi druhy baboček prakticky nezaměnitelná, jediným druhem s kterým by se teoreticky dala zaměnit je babočka drnavcová (Polygonia egea), ale ta byla nalezena v ČR pouze jedinkrát a to na střední Moravě u Úsobrna nedaleko Boskovic. Nejspíše se jednalo o zavlečeného jedince. Polygonia egea je světleji oranžově zbarvena, nemá tmavé okraje křídel a okraje křídel nejsou z daleka tak hustě a hluboce vykrajovány.

Rozšíření: Rozšířena v celém palearktu, v severní Africe, přes Evropu až do Asie po Japonsko.

V ČR patří mezi nejběžnější druhy motýlů, od nížin do hor.

Biologie a ekologie: S motýli první generace se setkáme již od dubna do června. Druhá generace nastupuje od července do srpna. Biotopy, na kterých se s babočkou bílé c setkáme jsou především okraje lesů, polní remízky a lesní světliny. Housenky žijí většinou na kopřivách a na chmelu. Mezi nejčastější živné rostliny patří kopřiva dvoudomá (Urtica dioca), chmel otáčivý (Humulus lupulus), ale také různé stromy jako vrby (Salix), jilmy (Ulmus) a břízy (Betula).

Žádné komentáře:

Okomentovat