sobota 6. června 2009

Bělásek řeřichový

Samice






Samec





Kukla



Housenka





Tento druh je rozšířen v celé Evropě. Nežije však v severní Skandinávii a na některých středomořských ostrovech. Dále je rozšířen přes Asii až po Japonsko. V České republice je rozšířen téměř všude, hojněji v podhůřích a pahorkatinách. Zněny hospodaření však způsobily pokles celkové početnosti a lokální vymizení. Avšak otevřená populační struktura a vysoký dolet samic umožňují osidlování nových prostorů. Je to druh žijící na otevřených biotopech, preferuje nivní louky, břehy řek, vlhčí louky v lesích, světlé listnaté lesy a lesní okraje.

Bělásek řeřichový vytváří pouze jednu generaci ročně. Motýli létají v závislosti na nadmořské výšce od konce března do počátku července. Život imág trvá asi 6 týdnů. Samice kladou vajíčka jednotlivě, protože hrozí kanibalismus larev. Preferují mladá a větší květenství na osluněných místech. Následnému kladení na již obsazená květenství brání výstražné oranžové zbarvení vajíček. Stadium larvy tvá krátce. Živí se především řeřišnicí luční (Cardamine pratensis) a česáčkem lékařským (Alliaria petiolata), popř. dalšími brukvovitými rostlinami. Tento druh přezimuje ve stadiu kukly.

Samičky se páří pouze jednou za život, a tak se je samci aktivním patrolováním snaží najít hned po vylíhnutí. Zbytek života pak samice tráví kladením vajíček. Vzdalují se z míst, kde samci patrolují, a díky tomu vzniká otevřená populační struktura.

Druh v současné době není ohrožen. Jediné lokální ohrožení může představovat chemizace zemědělství, přeměna luk na intenzívně využívané travní porosty a zalesňování lučinatých údolí.

Žádné komentáře:

Okomentovat